Το Local Short Film Festival επιστρέφει ανανεωμένο με ένα πλούσιο κινηματογραφικό τριήμερο από τις 2 έως τις 4 Απριλίου στον Πολυχώρο WE.
Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους νέων κινηματογραφιστών ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2016 και σκοπό έχει να αναδείξει όσο το δυνατόν περισσότερους σκηνοθέτες και δημιουργούς και να δημιουργήσει μια πλατφόρμα επικοινωνίας στην πόλη που αγαπάει το σινεμά και το έχει έμπρακτα αποδείξει. Η επιλογή των ταινιών που προβάλλονται γίνεται με γνώμονα το αρτιότερο τελικό αποτέλεσμα, τη σύγχρονη ματιά και τεχνική.
Το φετινό πρόγραμμα του Local Short Film Festival περιλαμβάνει 11 ταινίες μικρού μήκους local δημιουργών, 8 ταινίες μικρού μήκους δημιουργών από άλλες πόλεις, καθώς και μία special screening της ταινίας Scopophilia.
Οι ταινίες που θα προβληθούν στο Local Short Film Festival #10
Ταινίες από Θεσσαλονίκη
1. Feeling Lucky – Βαγγέλης Βροχίδης, 10’
2. How the alphabet turned blue – Ξενοφών Τσούμας, 25’
3. Long Life Sutra – Κώστας Χρήτης, 26’
4. Opposites Attract – Γιώργος Σουμελίδης, 18
5. Yawth – Δημήτρης Τσακαλέας και Λήδα Βαρτζιώτη, 10’
6. Ανάμνηση – Ελένη Κοξένογλου, 9’
7. Ζει Μέσα – Μαργαρίτα Αλεξιάδη και Βίκυ Αναστασιάδου, 21’
8. Η Ζωή Μετά – Χρήστος Σαγιάς, 17’
9. ΙΙΙ – Χριστίνα Τσακμακά, 8’
10. Ο Γραφειοκράτης – Δημήτρης Καράς, 20’
11. Πράσινα Παπούτσια – Μανούσος Κακούρης, 5’
Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης
1. Ο Ξυλουργός και η Γυναίκα του – Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος, 16’
2. Ψηλά – Χρυσόστομος Μπάρμπας, 7’
3. Anchorwoman – Ιωάννης Μοναστηρόπουλος, 20’
4. Dollhouse – Ξενοφών Τσούμας, 16’
5. Friendship Bracelet – Δημήτρης Άντζους, 15’
6. Initiation – Δημήτρης Άντζους, 15’
7. Rita – Γιώργος Δανόπουλος, 21’
8. Tax Evasion: A Greek National Sport – Κέλλυ Σαρρή, 22’
Special Screening: Scopophilia
Πληροφορίες:
Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30
Ώρα έναρξης προβολών: 21:00
Λήξη: 1:00
(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)
Τιμές εισιτηρίων:
8 ευρώ το τριήμερο (μόνο προπώληση)
4 ευρώ ημέρας (στο ταμείο)
Πρόγραμμα Τριημέρου
1η Μέρα (Τρίτη 2 Απριλίου)
Πρόγραμμα Προβολών
Ταινίες από Θεσσαλονίκη
1. How the alphabet turned blue – Ξενοφών Τσούμας, 25’
2. Feeling Lucky – Βαγγέλης Βροχίδης, 10’
3. Opposites Attract – Γιώργος Σουμελίδης, 18’
4. Ζει Μέσα – Μαργαρίτα Αλεξιάδη και Βίκυ Αναστασιάδου, 21’
5. Ανάμνηση – Ελένη Κοξένογλου, 9’
6. Πράσινα Παπούτσια – Μανούσος Κακούρης, 5’
Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης
1. Anchorwoman – Ιωάννης Μοναστηρόπουλος, 20’
2. Rita – Γιώργος Δανόπουλος, 21’
3. Friendship Bracelet – Δημήτρης Άντζους, 15’
4. Ψηλά – Χρυσόστομος Μπάρμπας, 7’
Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30
Ώρα έναρξης προβολών: 21:00
Λήξη: 1:00
(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)
2η Μέρα (Τετάρτη 3 Απριλίου)
Πρόγραμμα Προβολών
Ταινίες από Θεσσαλονίκη
1. Long Life Sutra – Κώστας Χρήτης, 26’
2. Yawth – Δημήτρης Τσακαλέας και Λήδα Βαρτζιώτη, 10’
3. Η Ζωή Μετά – Χρήστος Σαγιάς, 17’
4. Ο Γραφειοκράτης – Δημήτρης Καράς, 20’
5. ΙΙΙ – Χριστίνα Τσακμακά, 8’
Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης
1. Tax Evasion: A Greek National Sport – Κέλλυ Σαρρή, 22’
2. Ο Ξυλουργός και η Γυναίκα του – Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος, 16’
3. Initiation – Δημήτρης Άντζους, 15’
4. Dollhouse – Ξενοφών Τσούμας, 16’
Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30
Ώρα έναρξης προβολών: 21:00
Λήξη: 1:00
(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)
3η Μέρα (Πέμπτη 4 Απριλίου)
Πρόγραμμα
Προβολή της μεγάλου μήκους ταινίας Scopophilia – Ναταλία Λαμπροπούλου και Ηλέκτρα Αγγελετοπούλου
Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και βράβευση
Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30
Ώρα έναρξης προβολών: 21:00
Λήξη: 1:00
(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)