Το Φεστιβάλ ταινιών που εντάσσεται στα πλαίσια του 3ου Φεστιβάλ Select Respect με θέμα” Πόλη και Ετερότητα” θα πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 22 έως και την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης με ελεύθερη είσοδο.
Παράλληλες εκδηλώσεις με συζητήσεις και εργαστήρια, θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019 στην Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης στο Δημαρχείο, αλλά και μια σειρά κλειστών εργαστηρίων την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου στο Μουσείο Φωτογραφίας.
Στην προβολή των ταινιών περιλαμβάνεται και το διαγωνιστικό τμήμα, τα βραβεία του οποίου θα απονεμηθούν την Κυριακή 24 Νοεμβρίου στις 21:00 και θα ακολουθήσει προβολή των βραβευμένων ταινιών.
Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από τις οργανώσεις μέλη του δικτύου Select Respect, που μάχονται για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ενάντια στον κοινωνικό αποκλεισμό και τις διακρίσεις. Είναι μια πρωτοβουλία για τον σεβασμό στη διαφορετικότητα.
Στόχος του Φεστιβάλ είναι η ανάδειξη της διαφορετικότητας και θεμάτων σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μέσα από την κινηματογραφική ματιά και τον διάλογο μεταξύ κοινού και κινηματογραφιστών.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Φεστιβάλ ταινιών:
Αίθουσα 1
Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019
20:00 Θεατρική Παράσταση: «Πάρε θέση μ αυτούς η μαζί μας» από το Εργαστήρι χωρίς Σύνορα
Επιμέλεια Σοφία Κυπριανίδου
Διάρκεια 90 λεπτά
Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
17:00 – 21:00 Transnational Event
17:30-18:30 1000 Words Against Hate Speech” Live performance by Divarco
18:30-19:00 Exhibition by AddArt and “The Others”, Photo Exhibition by Nopi Ranti
20:00-21:30 Performance Live Music and Video Show an audio cinematic experimental project of Diego Mar
21:30-22:00 Πείραμα ΕΡΤ μια ταινία του Ιωάννη Ρεμούνδου “Για ένα συμμετοχικό και δημοκρατικό σχολείο. Η Σχολική Διαμεσολάβηση-Ένα εργαλείο Ειρηνικής Επίλυσης Συγκρούσεων”
Συζήτηση με την Ιωάννα Ντέρη – Υπεύθυνη για το Δίκτυο Αγωγής Υγείας Β’βάθμιας Εκπαίδευσης.
Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
17:00 -19 00 “The power of self-narration in documentary film workshops: the case Flying Roots” του Michele Aiello και της ομάδας ZaLab
Αίθουσα 2
Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019
16:00 – 19:00 Διαγωνιστικό Μέρος, προβολή ταινιών
- Pansy | Fabricio Nardocci | Διάρκεια 11:25
- The heritage| Felipe Arnuncio | Διάρκεια 17:59
- Whirling up: that simple | Can Adiloglou | Διάρκεια 16:46
- Let’s continue to the course | Suat Oktay Senocak| Διάρκεια 17:25
- Between the lines| Frederic Farrucci| Διάρκεια 19:08
- Willingness to help in war| Barbora Johansson | Διάρκεια 25:00
- Knitted Beliefs | Salman Alam Khan | 15:00
- Alarga | Soner Sert | Διάρκεια 9:08
- The Lost ones |Maria Castillejo Carmen, Maelle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro | Διάρκεια 13:00
- 8 poems of emigration | Kurtulus Ozgen| Διάρκεια 11:00
- The city of honey| Moein Ruholamini | Διάρκεια 7:30
- Goldfish | Yorgos Angelopoulos | 14:21
19 30 -20:30 Τελετή έναρξης και Παρουσίαση του δικτύου και των δράσεων του
20:30- 21:30 “Κάτω από της πόλης το Πετσί” του Μορτεζά Τζαφαρί.
Q and A με θέμα την ταινία και την αναπηρία, συντονίζει η Αγγελική-Γαβριέλλα Σαμψωνίδου
Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
16:00 – 19:00 Διαγωνιστικό Μέρος, προβολή ταινιών
- Rainbow roses | Petra Terzi | Διάρκεια 14:47
- See beyond |George Dorobantu| Διάρκεια 1:05
- Just different| Zoe Beekes| Διάρκεια 10:30
- #Black Pride London| Damien Swaby | Διάρκεια 13:04
- Cengiz | Omer Disbudak| Διάρκεια 10:00
- The violet | Baqer Al-Rubaie| Διάρκεια 18:30
- Am I worthless?| Danial Afzal, Mehr Sher| Διάρκεια 22:28
- Switch| Marion Renard| Διάρκεια 17:43
- Driving lesson| Jarno Lindemark| Διάρκεια 15:00
- Black money | Rahula Jayasekara| Διάρκεια 11:08
- I am Zal |Hooman Naderi| Διάρκεια 13:32
- In plain sight| Magnus Berggren| Διάρκεια 7:30
- Skin | Guy Nattiv| Διάρκεια 20:00
19:10 -20:00 Screening of Short Animation Films by TAF
20:30 -20:45 “U” του Μενέλα Σιαφάκα μια ταινία για τον Ζάκ Κωστόπουλο
20:45-22:30 “Escape” Vinicius Sassine, Mariana Paschoal, Julien Mérienne, Maria Chatzi
Q and A συζήτηση για τον Ζάκ Κωστόπουλο, το τράνς κίνημα σήμερα, συντονίζουν οι Αναστάσιος Ζαρίφης από τον ΣΥΔ και Γιώργος Τσιτιρίδης από το Φάρο του Κόσμου.
Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
16:00 – 19 00 Διαγωνιστικό Μέρος, προβολή ταινιών
- Urbanude| Manos Mpatzolis| Διάρκεια 12:20
- Prisoner of Society| Rati Tsiteladze| Διάρκεια 15:00
- Zulu Rema has learned to fly| Gaia Vianello| Διάρκεια 14:49
- Solomos | Vicky Arvelaki | Διάρκεια 15:00
- (in)visible worlds | Zuzana Hudacekova| Διάρκεια 20:53
- Lust | Maria Zitaki, Giannis Tsiachristas | Διάρκεια 20:00
- Bare life | Romina Achatz, Mathilde De Brancion| Διάρκεια 15:59
- A new family | Joaho Pedro Borsani| Διάρκεια 16:53
- But I came by land| Oguz Cicek| Διάρκεια 19:30
- Magical | Bahador Adab| Διάρκεια 9:00
- Tales of cruising in India | Anindya Shankar Das| Διάρκεια 23:00
19:30-21:00 Greek Animal Rescue του Μενέλαου Καραμαγγιώλη
Q and A με τον σκηνοθέτη για τα δικαιώματα των ζώων συντονίζει η Έφη Δόδουρα. Πρόεδρος του φιλοζωικού σωματείου Αργος.
21:00 -23:00Απονομή βραβείων- Προβολή βραβευμένων ταινίων
23:00 Party
Tο Φεστιβάλ πραγματοποιείται με τη στήριξη του Heinrich Böll Stiftung Greece0